6 Ağustos 2011 Cumartesi

FELSEFE BLOGLARINI SEVİYORSANIZ SİZE SAĞLAM BİR BLOG TAVSİYESİ


Yalan Dediğin Nedir ki?
Cırt Ayşe teyze reklamını bizim kuşak çok iyi bilir. Bilmeyenler için de onun bir reklam fenomeni olduğunu söyleyebilirim. Bir googlelayın görün gençler. İşte bu reklamın yaratıcısı hanımefendi nefis bir blog açmış. İsmi Analog Yalanlar.
 Hayattan kısa kısa, kitap, film, ilişkiler her ne yazarsa yazsın kendi felsefesi üzerinden eğlenceli ve farklı bir bakış açısı sunan yorumlar yapıyor.
Ben şahsına münhasır bloglara bayılıyorum. Analog Yalanlar da nev-i şahsına münhasır bir blog. İzleyin derim…
www.analogyalanlar.com
Blogger’ın kendi ağzından sitesinin ismi olan “Analog yalanlar”ın anlamı:
……“Bütün yazdıklarım yalandır” cümlesinin içinde barındırdığı çelişkiye dayanan felsefe bulmacası Yalancının Paradoksu, Descartes’ın ilgisini çekmiştir. Benim de ilgimi çeker. Dedim ya severim kendisini. Yalancının Paradoksu’nu çözmeye çalışmak öyle bir beyin eksersizidir ki insanı ömür boyu Alzheimer’dan korur. “Bütün yazdıklarım yalandır” diyen yazar yine yalan söylemiş demektir. Ancak “bütün yazdıklarım yalan” diye itiraf ediyorsa o zaman bu cümlenin doğru olduğunu iddia edebilir miyiz?
Gerçek ve yalanın tespit edilmesi yükünü dilbilgisinin sırtına yükleyen bu paradoks bana çok lezzetli gelir. Bütün yazarların ömürleri boyunca bu paradoksu çözmek için yazdıklarını düşünürüm. Bütün yazarlar bana katılmayabilirler. Hikayeler, gerçeğin doğruluğunu kanıtlama mesaileridir. Mesai uzadıkça, hayal gücüyle yalan birbirine karışır. İşte benim de üzerime aldığım misyon budur bu blogda……
devamını okumak için http://www.analogyalanlar.com/2011/01/01/nedemek/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder